NEDEN TECAVÜZ ?

Tecavüz kültürü binyıllardır egemenlerin irade kırmada başvurdukları saldırı uygulamalarının başında gelmekte.Sadece ezilen halklara karşı değil egemenlerin kendi egemenlikleri altına aldığı otoritelere karşı kullanıp iradesizleştirdiği tarihten günümüze sayısız örnekleri var. Osmanlıların işgal edip sömürge altına aldığı birçok hanedanlık, prenslik vb. hükümranlıklara ilk uyguladığı tecavüz olmuştur. Bunu da genişletip büyüttüğü haremlerle meşrulaştırmıştır. Bugün de osmanlı torunlarının bu tecavüz zihniyetini yaşadığını ve yaşattığını görüyoruz. Kürdistan sömürge bir ülke gerçekliğinde sömürülen kürt halkının kadınlarına dönük yapılan tecavüz saldırıları iradesizleştirip ahlaksızlaştırmak ve yozlaştırarak toplum yapısını bozmadır. Kadın üzerinden toplum iradesizleştirilip düşmanına kul köle yapılmak istenmekte.

Kürdistanda kürt kadını her zaman toplumda belirgin bir konumdadır. Özelde Kürdistan serhildanlarında direnişin en ön cephesinde kürt kadın kimliği damgasını vurmuştur. Dersim de Bese ve Zarife Ağrı da Gülnaz ana, Batman da Rindexan ve Adule ye kadar sembolleşen sayısız kürt kadını vardır. Özelde 1926 da Sason serhildanın Önderi Mihemede Eliye Unıs ve kızı olan Rındexan kürt kadın direnişinin ve düşmana teslim olmayışın sembol isimlerindendir. Rındexan serhıldan bastırıldıktan sonra yaralı bir şekilde esir düşer. Rındexan esir düştüğü komutana ‘bana topraklarımda el sürmeyin’ der. Bunun üzerine askerler Rındexan ı topraklarından çıkarırken Malabadi köprüsünde son kez babasının topraklarına bakmak istemiştir. Malabadi köprüsünde son kez topraklarına baktıktan sonra haykırıp ‘Ezim ez Rındexan, keça Mir u axaye çiyan, ey tırke tacik, kare we çiye livan ciyan, Rinda rinde namdar , ez dimirim, brindar u be zar teslim nabim deste neyar u najim be ar….’ Diyerek kendini Silvan suyuna atar. Yani kederimle ve yaralı olarak ölürüm ama asla onursuz bir yaşamla beni teslim alamazsınız der.


Kürdistan da Rindexan gibi onlarca binlerce kadın düşmanın eline geçip onursuz yaşamamak için kendini Dimdim kalesinden attı, örüklü saçlarıyla kendini astı Bese ve Zarife gibi en önde savaştı. Leyla Qasım gibi zulme boyun eğmedi ve darağacını dimdik Kürdistan marşıyla karşıladı. Bugün de onlarca yüzlerce kürt kızı düşmana teslim olmamak için zılgıtlarla kendisini uçurumlardan atmakta. Cizre de yakılma pahasına direnişinden tek bir adım geri atmamakta. Kürt halkı kürt kadınlarının cesaretle direnerek düşmana teslim olmayan onurlu duruşundan her zaman etkilenmiş ve çocuklarına bu. İsimleri takarak kürt kadınının nasıl olması gerektiğini bilmiştir. Kürdistan da bu kahramanlık hikayeleriyle büyütülür çocuklar.


Bugün türk sömürge güçleri asker, polis ve Kürdistan daki paralı memur sürüsüyle kürt kızları üzerinden kürt toplumunun onurlu duruşunu ve iradesini kırıp teslim almak istiyor. Toplumun dili, hafızası, kimliği, onuru ve daha birçok değerle özdeş olan kadını tecavüz saldırılarıyla iradesizleştirme arayışında. Düşmanda çok iyi bilmektedir ki düşürülen kadın. Düşürülen toplumdur. Kürdistandaki kürt kadınlarına ve çocuklarına dönük yapılan tecavüz sadırıları bir devlet politikası olmakta. Özünde sadece oradaki kadına değil tüm kürt halkına dönük onun ahlaksal ve toplumsal değerlerine saldırıdır. Bugün düşman kürt kadınları başta olmak üzere kürt çocuklarına, köylerine, ormanlarına, cenazelerine, mezarlıklarına her türlü maddi ve manevi değerlerine saldırmakta. Özünde. Bunların hepsi tecavüzdür çünkü zorla, şiddet kullanarak ele geçirme, talan etme v.b. tüm saldırılar bu kapsamdadır. Akp-mhp faşizmi. Kürdistan da işgal ettiği her yere çete gruplarıyla kadın, çocuk demeden insanlarımızı kaçırıp tecavüz ederek katlediyor. Devlet bununla görevlendirdiği asker, polis ve benzeri katilleri koruyarak esas görevini. Yapıyor onun için bu saldırıları yapanlara devletten cezalandırma çağrıları yapmak beyhudedir. Çünkü onlar zaten bunun için gönderilen paralı katillerdir. Kürdistana gelen bu alçaklara ev verme, selam verme de bu alçaklığa ortak olup kendi halkına ihanet ettiğini bilmeli. Bunları cezalandırmak onurlu ve şerefli kürde düşer. Kürt halkı her zaman şeref ve onuru için yaşamıştır bugün de bunun varolduğunu düşman bilmelidir.